Kust saab seemnekartulit rikkaliku saagi kasvatamiseks?
Põld küntud, nüüd oli vaja leida kust saab seemnekartulit rikkaliku saagi kasvatamiseks. Lugesin ohtralt raamatuid ja surfasin internetis. Uurisin, mis sort oleks hea väga varajaseks kartuliks ja mis selleks tegema peab, et enne teisi turule jõuda.
Märksõnadeks eelidandamine ja katteloor.
Varakevadine kliima on täiesti ettearvamatu- teinekord läheb suvi lahti juba mais, teinekord heal juhul juulis. Ühel päeval astusin Jõgeva sordiaretusjaama (ma tean küll, et sellele on uus nimi aga mu vanaema ja vanaisa töötasid seal ning lapsepõlvest peale on see nimi külge jäänud) uksest sisse. Lootusega saada konkreetset infot, kust saab parimat seemnekartulit.
„Tervist, teate, ma olen tegelt linnast pärit ja pole kunagi varem kartulit kasvatanud aga nüüd tuli selline mõte, mis ma tegema pean?“ Nii ütlesingi ja üritasin ise samavõrd naeru tagasi hoida kui sealne elupõline kartulikasvataja (vähemalt haritud kartulikasvataja). Aga ta oli lahke. Esiteks küsis küll, et kas maa ikka on olemas. Selgitas siis, et seemnekartulit on võimalik tellida alates jaanuari algusest ja kätte saab märtsis. Uurisin veel erinevate sortide kohta ja sain infot, et üheks heaks varajaseks on Impala. Jätsin meelde. Polnud ise küll sellisest nimest varem midagi kuulnud aga ju spetsialistid ikka teadsid. Etteruttavalt võin mainida, et ega tavainimene kah midagi sellest sordist ei teadnud, kui ükskord turule jõudsime.
Proua mainis veel, et minimum kogus on kott, 25 kg. Kuna mul polnud õrna aimu, kui palju ma peaks üldse ligi võtma, uurisin, et kui palju seemnekartulit läheb hektari peale. Pärast sain aru, et see oli üks ilmselt normaalsemaid küsimusi. Mis sest, et tegelikult mul ainult üks hektar maad ongi. Aga noh jätsin vähemalt mulje, et pole mingi ühepeenrategija.
Loe kuidas valida head seemnekartulit SIIT